Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

Joel Claesson / Nicholas Keegan / Janusz Orlik

Otwarte lekcje tańca

01-04.03.2011 / 10:00 / Studio Słodownia +3

W ramach 6-tygodniowej rezydencji w Studio Słodownia +3 w Starym Browarze odbędą się otwarte (i darmowe) lekcje tańca, które poprowadzą tancerze biorący udział w najnowszym spektaklu Janusza Orlika „Święto wiosny”, którego premiera odbędzie się w marcu w ramach VI Festiwalu Wiosny. Poranne lekcje poprowadzą Joel Claesson, Nicholas Keegan i Janusz Orlik.

Joel Claesson rozpoczął swą edukację taneczną w Szwecji, gdzie już jako uczeń Peder Skrivare Gymnasium (kierunek - Studia Artystyczne: Taniec), tańczył w produkcjach takich choreografów jak Ivo Cramér czy Carl Olof Berg. Po ukończeniu szkoły średniej kontynuował naukę w konserwatorium tańca współczesnego przy londyńskiej szkole tańca Laban Dance Center, ukończywszy ją dyplomem z najwyższym wyróżnieniem w 2009.

Joel ma na swoim koncie współpracę z wieloma choreografami, takimi jak m.in. Gary Lambert, Liz Alpe, Marina Collard oraz Kerry Nicholls, był członkiem grup tanecznych Wayne Sables Project, Blauba oraz Leila McMillan Dance Company.

Obecnie jest członkiem grupy Van Huynh Company. W latach 2009-2010 tańczył pod okiem Dam'a Van Huynh, biorąc udział w takich produkcjach jak "Mural Studies" and "Sudden Change of Event”.

Nicholas Keegan dorastał w Hebden Bridge, West Yorkshire. Od młodych lat pobierał tam lekcje baletu w Szkole Baletowej Dorothy Stevens, później pracował samodzielnie jako asystent w Królewskiej Szkole Baletowej. W 2008 ukończył z najwyższym wyróżnieniem szkołę taneczną Rambert School, gdzie studiował równolegle balet i taniec współczesny, współpracując z takimi choreografami jak Mark Baldwin, Robert Cohan i Kerry Nicholls.

Następnie dołączył do grupy tanecznej Verve, złożonej z absolwentów szkoły tańca współczesnego Northern School of Contemporary Dance w Leeds. W szkole tej, pracując z takimi nauczycielami tańca jak Jennifer-Lynne Crawford, Fillip Van Huffel, Milan Kozánek, Rachel Krische oraz Glen Wilkinson, ukończył podyplomowe studium tańca i otrzymał, drugi już, dyplom z wyróżnieniem.

W Leeds Nicholas współpracował także z grupą artystów współtworzących letni projekt taneczny RODA (Tiia Ourilla, Andile Sotiya i Douglas Thorpe), w którym dwukrotnie wziął udział. Szkolił się też pod okiem Douglas'a Thrope w założonym przez niego teatrze tańca Mad Dog Dance Theater.

Pracował w Motionhouse Dance Theatre i Phoenix Dance Theatre w Leeds, ma na swoim koncie liczne występy z grupą taneczną ACE Dance and Music oraz pracę w wielu projektach festiwalowych, prezentowanych m.in. na festiwalu Warwick University’s Season w Nowym Jorku (projekt we współpracy z The Royal Shakespeare Company), London’s Dance Umbrella, Brighton Festival oraz Greenwich and Docklands International Festival. Obecnie Nicholas pracuje nad autorską choreografią wspólnie z założoną przez siebie grupą DankDance.

Janusz Orlik, tancerz, choreograf; absolwent warszawskiej szkoły baletowej. Studiował w Brucknerkonservatorium Linz (Austria). Podczas studiów rozpoczął pracę w zespole młodych tancerzy x.IDA Dance Co. (Austria). Od 2002 r. stały członek Vincent Dance Theatre (Sheffield, UK).

Występował w produkcjach wielu choreografów takich, jak Olga Cobos, Peter Mika, Catherine Guérin, Rebekka Murgi, Nicole Caccivio, Charlotte Vincent, Nigel Charnock. Będąc aktywnym tancerzem od samego początku swojej kariery artystycznej, tworzy również własne prace choreograficzne, prezentując je zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest autorem spektakli „Exérese monobloc” (2004), „a bliźniego swego jak siebie samego” powstałego w ramach pierwszej edycji Solo Projekt 2006 (Stary Browar, Poznań), „Live on stage” (2008). W 2007 roku wystąpił w spektaklu towarzystwa gimnastycznego „nic”. W 2009 roku wziął udział w spektaklu „Happy” w choreografii Nigela Charnocka, którego był asystentem (Stary Browar, Poznań). W 2010 roku wziął udział w spektaklu „Forces” zespołu Kwaad Bloed. W styczniu 2011 roku, wraz z artystami z Anglii, Bułgarii, Chorwacji i Grecji, Janusz wziął udział w tygodniowej rezydencji w Londynie, rozpoczynając pracę nad nowym spektaklem Nigela Charnocka pod roboczym tytułem „Cold Tongue”. Pozostałe prace to m.in. „Wysokie obcasy” (Opera Krakowska, 2007), „Alfa” (Scena Tańca Współczesnego, Poznań 2009), „Folk” (Szkoła Tańca i Baletu Fouetté, Poznań 2009). W 2001 roku Orlik zdobył I nagrodę w konkursie choreograficznym „Das Podium” (Linz, Austria) za spektakl „Monodrama”, który był prezentowany również na „III Gdańskich Debiutach Młodych Choreografów”.

W 2006 roku przyznano II nagrodę w konkursie „Jugend Tanzt” (Dortmund, Niemcy) uczennicy „Szkoły Tańca i Baletu Fouette” tańczącej w choreografii Janusza Orlika „Not perfect”. Poza pracą sceniczną Janusz prowadzi warsztaty taneczne w placówkach edukacyjnych i szkołach tańca w kraju i za granicą.

Plan zajęć

Wtorek 08.02 – Piątek 11.02 / 10:00 – 11:15
Wtorek 01.03 – Piątek 04.03 / 10:00 – 11:15