Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec

fot. Okänd

Nigel Charnock

Coaching Project

31.03-05.04.2008 / Studio Słodownia +3

"Wszyscy jesteśmy nauczycielami i wszyscy jesteśmy uczniami. W czasie warsztatów staram się kreować środowisko, w którym ludzie mogliby się czuć wystarczająco bezpiecznie i swobodnie by podejmować ryzyko. Każde warsztaty są unikalną okazją by odkrywać i dawać upust ekspresji. Każde warsztaty są miejscem, w którym spotykamy siebie. Ostatecznie, wszystko sprowadza się do miłości"
Nigel Charnock

Kulczyk Foundation gorąco zaprasza na warsztatowe wydarzenie wiosny - tygodniowy coaching project dla profesjonalnych i bardzo zaawansowanych tancerzy i choreografów z legendarnym Nigelem Charnockiem, współzałożycielem DV8, ale przede wszystkim doskonałym wykonawcą, choreografem i improwizatorem!

Warsztatowa praca Nigela Charnocka poparta jest ponad dwudziestoletnim doświadczeniem nauczycielskim i namiętnym wyczuciem teraźniejszości. Tworzy on otwartą, swobodną, aczkolwiek rzucającą wyzwania przestrzeń, w której zachęca studentów, stymuluje ich i inspiruje by uwolnili swoje ciała, oraz głosy. Przestrzeń, w której może się wydarzyć absolutnie wszystko. Pierwsza godzina zajęć przeznaczona jest na zabawę - niezwykle energiczną rozgrzewkę, której towarzyszy równie energiczna, głośna muzyka. Następnym etapem są zazwyczaj proste zadania ruchowe mające na celu wywołanie fizycznej i emocjonalnej swobody. Gdy ciało i głos są już swobodne, przychodzi czas na usystematyzowaną improwizację. Ta z kolei, powinna prowadzić do rozwinięcia poczucia wolności i odważnej żywiołowości.

Niesamowite. Szalone, zabawne i piękne. Nauczyłem się o sobie tak wiele.

Itay / Izrael

Myślałam, że umrę! To było wspaniałe!

Barbara / Kanada

To było takie inspirujące! Dziękuję! Dużo płakałam i jeszcze więcej się śmiałam

Anna / Włochy

Nigel Charnock – tancerz, choreograf, aktor, reżyser i dramaturg, legendarny wykonawca i współzałożyciel DV8 Physical Theatre. Kształcił się jako aktor, a potem tancerz w London School of Contemporary Dance. Swoją karierę rozpoczął w 1982 roku tańcząc dla Extemporary Dance Theatre by w 1986 roku wraz z Lloyd'em Newson'em założyć kultowy brytyjski DV8 Physical Theatre, z którym wyprodukował między innymi: Dead Dreams of Monochrome Men (za który w 1990 został laureatem London Performance Award), czy wystawiane na całym świecie, a następnie sfilmowane na zlecenie BBC 2 przez David'a Hinton'a, Strange Fish. Po rozstaniu z DV8 Charnock współpracował z twórcami z całej Europy: VOLCANO THEATRE COMPANY (L.O.V.E., The Message i How to Live, Macbeth), duńskim teatrem TIN BOX (Me Myself I, Crying Out Loud oraz Crush Test, Heaven), RICOCHET DANCE COMPANY (5ive Part One), COMPANHIA INSTAVEL (Too Much is Not Enough), Helsinki City Theatre Dance Company, ktorego był przez 3 lata dyrektorem (The Big Because, oraz Intelligence of the Heart, Baby i #777 - A love story, Life, oraz First Sex & The White Room), Tanz Theater w Wiedniu (Meaty).

Nigel Charnock najbardziej znany jest jednak ze swych projektów solowych. Do głównych tytułów należą Resurrection (1991) Original Sin (1993), Hell Bent (1994 - 1995), zainspirowane życiem i pracą Billie Holiday Heroine (1995), amalgamat trylogii Resurrection, Original Sin i Hell Bent zatytułowany Second Coming (1995), Human Being (1999) oraz Frank (2005). W 1995 artysta założył Nigel Charnock + Company.

Nigel Charnock opisywany przez prasę europejską jako: "poeta ciała i tancerz słów", "wirtuoz wyzywającego teatru fizycznego" (The Independent), czy "dwudziestowieczna odpowiedź na Lorda Byrona" (The Guardian). Jest mistrzem swobodnego przechodzenia od tańca do teatru. Osiąga to dzięki uwolnieniu się od tradycyjnego postrzegania indywidualnych gatunków. Jego praca łączy w sobie elementy różnych form artystycznych - jest syntezą ruchu, słowa, muzyki, tańca, a ostatnio również filmu. Produkcje Charnock'a charakteryzują się niepowtarzalną mieszanką odrobinę niezdrowego (wyspiarskiego) poczucia humoru, furiackiej rozrywki i czarnej komedii. Jego choreografie prawie zawsze nawiązują do tematyki seksu, miłości, Boga i śmierci.

Nigel Charnock jest również zafascynowany improwizacją, która pomaga mu kreować surowy, nie znający strachu i barier, teatr. Każde z jego improwizowanych przedstawień jest unikalnym, niepowtarzalnym doświadczeniem zarówno dla tancerzy, jak i dla publiczności. Każde z tych przedstawień, w momencie trwania wydarza się po raz pierwszy i zarazem ostatni. Charnock rwie na strzępy granice spektaklu, nieustannie eksplorując i rozwijając taniec jako gatunek i angażującą do swej pracy różne dyscypliny i wielorakie media.


Coaching

31.03.2008-05.04.2008 / Studio Słodownia +3

Pokaz pracy warsztatowej

Sobota 05.04 / Studio Słodownia +3 / wstęp wolny

Chociaż sam proces jest dużo ważniejszy od finalnego produktu, podczas nieformalnego performensu po zakończeniu warsztatów, pokazane zostaną efekty pracy, serdecznie zapraszamy